Cestou do Lotyšska posloucháme v autě Hamiltona. M. vypráví o svých teenage trápeních a self developmentu až k současné chvíli. Zpíváme Hamiltona a šílenství se zase stupňuje.
Za hranicemi měníme hudbu na Mountain Goats, kteří se hrozně hodí do krajiny kolem. Road trip at its finest.
Při vjezdu do Rigy zapínáme Lotyšské rádio.
U koleje první setkání s Rižskými kočičkami.
Ubytováváme se na koleji v ruském ghettu (čtvrť s příhodným názvem Ķengarags /ďengarags/) a potom už vyrážíme do centra trolejbusem číslo 15, kterým se místní bojí jezdit. Kolem památníku, kterému se z nějakého důvodu říká Milda, do města, nad kterým už zase zapadá slunce. První unavené fotky.
Stavujeme se na výborné levné typické jídlo „pelmeni.“
Fotíme se s pásovcem. Špetky šílenství. Nejstarší rižské domečky, kterým se říká „tři bratři.“
Snažili jsme se vloupat zamčenou bránou na světelnou instalaci, která byla součástí festivalu světel u příležitosti dne nezávislosti, kteří Lotyši slaví 18.11.
Když jsme poprvé zamířily k Daugavě (mighty široká řeka), potkaly jsme na cestě obrovské vojenské transportéry, které vezly auta a tanky. Příliš mnoho emocí.
Všudypřítomné lotyšské vlajky.
Slunce už bylo za obzorem, když jsme si prohlížely panorama kolem řeky a mířily k národní knihovně. Nádherná, nádherná knihovna, ve kterém dosahujeme nových stupňů šílenství. Dostáváme návštěvnické kartičky a zastavujeme se v oddělení dětských knížek v části české literatury. Mají tam Krtečka.
Zpátky v centru – lišky a graffiti v azbuce.
Na kostelech a dalších historických budovách světelné projekce, které doprovází démonická hudba.
Na rychlé pivo do Ježka v mlze (Ezitis Migla), bar, jehož název odkazuje ke starému ruskému animovanému filmu. Lingvistický koutek, ve kterém je název baru napsaný ve všemožných jazycích včetně korejštiny, finštiny, irštiny a slovenštiny.
Bylo skvělé sledovat M. v každodenní interakci s Lotyšskem, jak by řekl T. Byla jsem hrozně zmatená, když jsem ji najednou slyšela mluvit lotyšsky a korejsky.
Absurdní představení „Šerloks Holms un doktors Vatsons.“ Barevná světla a uprostřed jediný balkón, na kterém dva herci předváděli scény z Sherlocka za hudebního podkresu. M. stála uprostřed ulice a řvala na ně: „More gay! More gay!“
Na jedné křižovatce náhodné hodiny z Kóbé.
Žádné komentáře:
Okomentovat